Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

14 sierpnia 2024

Posłuchajmy Czesława Miłosza.... - materiały dla nauczycieli

20 lat temu odszedł Czesław Miłosz, jeden z literackich patronów roku 2024, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1980 roku. 
Chciałabym więc przedstawić Wam dzisiaj nagrania przybliżające postać Miłosza, które zainteresować mogą nie tylko polonistów omawiających z uczniami jego twórczość, ale i wszystkich, którym bliska jest polska literatura. Można je także wykorzystać w czasie uroczystości szkolnych poświęconych nobliście.
Na dobry początek - kilka wierszy czytanych przez samego poetę. To nagrania z lat siedemdziesiątych, dokonane w jego domu w Berkeley. Dostępne są w serwisie YouTube na kanale Instytutu Książki:
A teraz proponuję Wam materiały dźwiękowe z bogatych zasobów Polskiego Radia. Są wśród nich wypowiedzi noblisty o sobie i swojej twórczości oraz fragmenty przeprowadzonych z nim rozmów, a także wspomnienia krewnych, przyjaciół, znajomych i znawców jego twórczości:
A na koniec coś, co przyda się nauczycielom pracującym z uczniami z Ukrainy (i oczywiście samym uczniom): z zasobów Polskiego Radia wydobywamy dwa wiersze Czesława Miłosza w tłumaczeniu Serhija Żadana, ukraińskiego poety, pisarza, tłumacza literatury pięknej. Są to: "Piosenka o końcu świata" / "Пісенька про кінець світу" oraz "W Warszawie" / "У Варшаві". Oba dostępne są w wersji tekstowej oraz do odsłuchania jako plik audio: Чеслав Мілош - «Іншого кінця світу не буде» (Чеслав Мілош у перекладах Сергія Жадана).
Ilustrację do dzisiejszego wpisu stanowi wizerunek rewersu medalu Nagrody Nobla dla Czesława Miłosza (źródło: serwis Polona.pl, domena publiczna).