A zatem czytajmy, słuchajmy i oglądajmy:
- Podróże Juliusza Słowackiego, czyli o romantycznym pielgrzymowaniu - to webinarium zorganizowane przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu. Wykład prowadzi prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Ewa Grzęda.
- Podróż Juliusza Słowackiego do Grecji - artykuł dostępny na portalu informacyjno-kulturalnym dla Polonii greckiej POLONORAMA.
- „Wracam na Liban, do mojego domu”. Juliusza Słowackiego podróż na Wschód - o wschodnich podróżach wieszcza pisze Piotr Policht (materiał dostępny na portalu Culture.pl).
- Artykuły do przeczytania na blogu Słowacki@eu, będącego częścią projektu naukowego związanego z odnalezieniem raptularza Juliusza Słowackiego z podróży na Wschód: Romantyczny ironista, wojażer i pielgrzym - Juliusz Słowacki i jego wielka podróż - tekst: prof. Maria Kalinowska, Itineraria podróży w zbliżeniu. Poszczególne etapy wyprawy Słowackiego - tekst: Urszula Makowska, wstęp: Milena Chilińska, Krótka opowieść o mapie podróży. Mapa ścienna Heinricha Kieperta - tekst: Milena Chilińska, Małe wyjaśnienie do dużej podróży Słowackiego po Ziemi Świętej - tekst i fotografie: Elżbieta Jastrzębowska, wstęp: Milena Chilińska.
- Juliusza Słowackiego podróż na Wschód odkryta na nowo - dyskusja online o podróży Słowackiego do Grecji, Egiptu, Libanu i Ziemi Świętej, o okolicznościach i towarzyszach tej wyprawy, a także o wpływie podróży na twórczość poety. Dyskusja z udziałem prof. Ewy Grzędy, prof. Henryka Głębockiego i prowadzącego dyskusję prof. Bartosza Korzeniewskiego jest dostępna do wysłuchania i obejrzenia w serwisie YouTube na kanale Blogpressu.
- Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy: portal Polskiego Radia proponuje rozmowę prof. Ewy Hoffman-Piotrowskiej, dr Urszuli Makowskiej i prof. Marka Troszyńskiego o podróżach poety oraz wypowiedź prof. Adama Łukaszewicza o odnalezionym raptularzu Juliusza Słowackiego z okresu jego wyprawy na Wschód.
Bohater czytanego w tym roku utworu również wyruszył w podróż - po Europie. O przemianach, jakie zachodzą w nim pod wpływem podróżowania możemy porozmawiać z uczniami korzystając z opracowanego przez Annę Zalewską-Uberman scenariusza zajęć dla młodzieży w wieku 16-19 lat: "Kordian – bohater w podróży" (jest dostępny na portalu Teatroteka Szkolna). Uczniowie mają za zadanie stworzyć dziennik podróży bohatera (na podstawie II aktu dramatu zatytułowanego „Wędrowiec”) i zbadać jej wpływ na Kordiana.
Ilustrację do dzisiejszego wpisu stanowi portret Juliusza Słowackiego - awers pocztówki sprzed 1915 r.(źródło: serwis Polona.pl, domena publiczna).