Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

23 sierpnia 2024

Śladami Juliusza Słowackiego - o podróżach wieszcza: materiały do czytania, słuchania i oglądania

Narodowe Czytanie to okazja do przypomnienia sobie wielkich dzieł literatury polskiej, ważnych dla wszystkich Polaków. Jest to także doskonała sposobność, by pogłębić (lub odświeżyć) swoją wiedzę o jej twórcach, a być może - poznać ich od innej strony. W tym roku będziemy wspólnie czytać "Kordiana" Juliusza Słowackiego, a więc korzystając z okazji dowiedzmy się więcej o poecie. Na przykład o tym, jak i gdzie podróżował oraz jak owe podróże wpłynęły na jego twórczość (Juliusz Słowacki w latach 1836-1837 odbył podróż po krajach śródziemnomorskich i Bliskim Wschodzie - Grecji, Egipcie, Ziemi Świętej i Libanie). 
A zatem czytajmy, słuchajmy i oglądajmy
Materiały te można wykorzystać przygotowując imprezy z okazji Narodowego Czytania lub na lekcjach języka polskiego, podczas omawiania "Kordiana". 
Bohater czytanego w tym roku utworu również wyruszył w podróż - po Europie. O przemianach, jakie zachodzą w nim pod wpływem podróżowania możemy porozmawiać z uczniami korzystając z opracowanego przez Annę Zalewską-Uberman scenariusza zajęć dla młodzieży w wieku 16-19 lat: "Kordian – bohater w podróży" (jest dostępny na portalu Teatroteka Szkolna). Uczniowie mają za zadanie stworzyć dziennik podróży bohatera (na podstawie II aktu dramatu zatytułowanego „Wędrowiec”) i zbadać jej wpływ na Kordiana. 
Ilustrację do dzisiejszego wpisu stanowi portret Juliusza Słowackiego - awers pocztówki sprzed 1915 r.(źródło: serwis Polona.pl, domena publiczna).