Również 2 kwietnia na forum ONZ Polskę będzie reprezentować 18-letni Jan Gawroński, pomysłodawca i organizator Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team (zrzeszającego młodzież w spektrum autyzmu). Jan Gawroński to młody człowiek, na którego warto zwrócić uwagę. Na co dzień działa w Fundacji Autism Team, pomaga innym, organizuje akcje, wysyła petycje, interweniuje, promuje aktywność osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia, a od niedawna jest Społecznym Zastępcą Rzeczniczki Praw Dziecka; o sobie mówi, że jest "osobą rozwijającą się w spektrum autyzmu", a nie - osobą cierpiącą na autyzm. To człowiek, który zna autyzm "od środka", warto więc wsłuchać się uważnie w jego słowa. A można to zrobić na przykład oglądając wystąpienie 13-letniego wtedy Janka na konferencji TEDx Kids Academy International: "Porozmawiajmy o różnorodności". Lub też słuchając rozmowy z nim zatytułowanej „Szkoła przyjazna dla autyzmu” w cyklu "Rozmowy w spektrum autyzmu" - dostępna jest w serwisie YouTube na kanale Fundacji AleKlasa (zachęcam Was też do obejrzenia i wysłuchania całego cyklu). Więcej o jego działaniach można przeczytać w artykule Katarzyny Rygiel "Potęga różnorodności" w serwisie internetowym Wydawnictwa Nowa Era. Warto też zaglądać na profil Klubu Świadomej Młodzieży na Facebooku.
Bibliotekarka prezentuje: strony w książkach i czasopismach, strony internetowe, publikacje online - tradycyjne i nowoczesne, wartościowe źródła wiedzy. Ciekawe, przydatne, inspirujące!
Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów...
Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką?
Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.
28 marca 2024
O tym, że świat potrzebuje różnorodności... Przed Światowym Dniem Świadomości Autyzmu
Zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który obchodzimy corocznie 2 kwietnia, a którego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i potrzeb osób w spektrum autyzmu oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Tego dnia zostanie zainicjowana kampania społeczna pod hasłem „Własne potrzeby, wspólne prawa”. To inicjatywa młodzieży samorzeczniczej oraz koalicji organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich, objęta honorowym patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. "Filarem kampanii będą świadectwa osób rozwijających się w spektrum autyzmu, w tym osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, oraz ich rodzin" - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
I pamiętajmy o tym, że kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.