Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów jest podnoszenie naszej świadomości na temat ich znaczenia dla człowieka. Kontakt z lasem, zamieszkującymi go zwierzętami, zmieniającą się w ciągu roku roślinnością jest ważny również dla rozwoju psychofizycznego dzieci. Zebrałam więc dla Was ciekawe materiały, które ułatwią Wam wprowadzanie dzieci w świat natury - przez cały rok. Dzięki nim poznawanie lasu i jego mieszkańców stanie się prostsze. A do tego bezpieczne i ciekawe. Możecie je wykorzystać planując leśne wyprawy lub zajęcia w przestrzeni przedszkola (i nie tylko - doskonale sprawdzą się w pracy ze starszymi dziećmi). W adnotowanym wykazie „Leśne przedszkola i edukacja leśna dzieci” znajdziecie książki, artykuły w czasopismach pedagogicznych oraz publikacje dostępne online - z dużą porcją wiedzy oraz scenariuszami zajęć, propozycjami ćwiczeń, gier i zabaw oraz praktycznymi wskazówkami i poradami dla nauczycieli i rodziców. A do tego ciekawostki, ilustracje, klucze do rozpoznawania roślin oraz tropów zwierząt, kolorowanki, czy zagadki. Pozwolą one również poznać specyfikę funkcjonowania przedszkoli leśnych "bez drzwi i ścian", których także w Polsce powstaje coraz więcej (aktualnie jest już ponad 60 takich placówek), a o których wciąż za mało wiemy.
Zachęcam Was też do wysłuchania razem z dziećmi słuchowiska "Przyjaciele Leśnej Polany" - część 1 i część 2. Audiobook dostępny jest w serwisie YouTube na kanale Pokój Spokój. "Każdy odcinek to nowa przygoda, która jest relaksującą opowieścią" - zachęca autorka, Joanna Stawińska.
Nie może też w tym wpisie zabraknąć książki - tym razem chciałabym Wam polecić publikację wydawnictwa Babaryba. To "Leśne przedszkole" Stefanie Höfler i Claudii Weikert (ilustracje) - o tym, jak przedszkolaki świętują Dni Lasu. Więcej o książce przeczytacie na stronie internetowej Wydawnictwa - fragmenty tekstu i barwne ilustracje zachęcają do sięgnięcia po książkę.