Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

8 stycznia 2024

O Kornelu Makuszyńskim w rocznicę urodzin - materiały dla nauczycieli

Dziś mija 140 lat od dnia urodzin Kornela Makuszyńskiego, autora książek nie tylko dla dzieci i młodzieży (choć z nimi kojarzony jest najczęściej). Jego utwory wciąż są czytane i lubiane. Kto z nas nie zna Koziołka Matołka, Jacka i Placka czy Adasia Cisowskiego z siódmej klasy? Takie tytuły jak "Awantura o Basię" czy "Panna z mokrą głową" wciąż wywołują uśmiech na twarzach wielu dorosłych już osób - Makuszyński nie bez powodu nazywany jest "autorem uśmiechniętych książek". Jego twórczość bywa kanwą szkolnych przedstawień, wystaw, konkursów czytelniczych czy projektów edukacyjnych. Chciałabym więc zaprezentować Wam dzisiaj kolekcję Wakelet "Kornel Makuszyński - scenariusze szkolnych przedstawień, konkursów czytelniczych, wystaw" - zgromadzone w niej materiały mogą stanowić inspirację do nowych przedsięwzięć podejmowanych z uczniami. 
Nieocenioną pomocą może być także książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego” - biografia Kornela Makuszyńskiego dla dzieci, wydana przez wydawnictwo Przygotowalnia. Więcej o książce przeczytacie (i obejrzycie świetne ilustracje) tutaj i tutaj.
A jeżeli twórczość Makuszyńskiego jest Wam bliska, może zainteresować Was ciekawa rozmowa o pisarzu, który swoimi książkami „chciał poprawiać świat”. Z Mariuszem Urbankiem, autorem jego biografii zatytułowanej "Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce" w Programie I Polskiego Radia rozmawia Magda Mikołajczuk. Zachęcam do wysłuchania audycji „Po drugiej stronie lustra”.  
Na koniec warto wspomnieć o tym, że od nowego roku utwory Kornela Makuszyńskiego trafiły do domeny publicznej - w tej przestrzeni istnieją dzieła, które straciły prawo własności majątkowej autora; korzystać z nich może więc każdy, trzeba tylko pamiętać o podaniu imienia i nazwiska autora oraz tytułu utworu. Może to być ciekawy (i ważny!) temat lekcji. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z rozmowy z Pawłem Rojkiem z Fundacji Legalna Kultura w radiowej Dwójce. 
A ilustracją do dzisiejszego wpisu jest portret Kornela Makuszyńskiego, zaczerpnięty z serwisu Polona.pl