Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

19 grudnia 2023

Nie dajmy się zwieść fałszywym informacjom! - zajęcia na temat fake newsów (materiały dla nauczycieli)

"Nie wszystko złoto, co się świeci" i nie każda wiadomość, na którą trafiamy np. w mediach społecznościowych jest prawdziwa. Zalewa nas fala informacji, warto wyrabiać w uczniach (i w sobie też!) nawyk ich weryfikowania, sprawdzania: "prawda czy fałsz?". Dlatego kontynuuję dziś tematykę kształtowania umiejętności krytycznego myślenia. Chcę Wam zaprezentować kolekcję Wakelet "Fake newsy - jak je rozpoznać i radzić sobie z nimi? Materiały dla nauczycieli", w której zebrałam praktyczne materiały do zajęć z uczniami. Są wśród nich scenariusze zajęć dla uczniów szkół podstawowych i średnich, materiały pomocnicze do zajęć, infografiki, karty pracy, gry edukacyjne, plakat oraz materiały video. W trakcie zajęć uczniowie mogą wykorzystywać portale i strony internetowe, które pomagają w walce z dezinformacją -do weryfikacji treści publikowanych w internecie służy np. portal Stowarzyszenia Demagog. Polecam również skierowany do uczniów szkół średnich projekt edukacyjny #FakeHunter – Edu; jego celem jest "uświadomienie zagrożeń związanych z dezinformacją, walka z fake newsami, nauczenie młodzieży weryfikacji treści publikowanych w internecie i utrwalenie bezpiecznych zachowań."
A ponieważ jest to blog biblioteczny, na koniec chciałabym Wam polecić książkę. Nakładem Naszej Księgarni ukazała się w tym roku publikacja dla dzieci i młodzieży "Fake newsy. Inwazja morderczych majtek!" Elise Gravel - o tym, dlaczego ludzie zmyślają "newsy", czym są fake newsy, czemu tak łatwo w nie wierzymy oraz dlaczego dezinformacja jest zła i jakie są skutki rozprzestrzenienia się fałszywych informacji. "I najważniejsze: jak poradzić sobie w gąszczu informacji i odróżnić fakty od wymysłów? Elise Gravel tłumaczy te wszystkie zawiłości w przystępnej komiksowej formie" - zapewnia wydawca, a potwierdzają tę opinię entuzjastyczne recenzje czytelników na portalu LubimyCzytac.pl