Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

23 lutego 2023

O depresji trzeba mówić, słuchać i czytać...

... po to, żeby rozwiewać mity na jej temat. Żeby zrozumieć. Żeby chcieć i umieć wspierać osoby w depresji. Żeby wiedzieć, kiedy nam lub naszym bliskim potrzebna jest pomoc. Żeby nie bać się o nią prosić.
Warto sięgnąć np. do materiałów dostępnych online w Strefie Psyche Uniwersytetu SWPS. Zebrałam je w kolekcji Wakelet "Dawka wiedzy o depresji. Do oglądania, słuchania i czytania: webinary, podcasty i artykuły". Dowiemy się z nich między innymi jak odróżnić smutek, obniżenie nastroju czy przygnębienie od depresji, jakie mogą być objawy tej choroby, jakie metody leczenia są najbardziej skuteczne, czy też jak wspierać osoby w depresji (i czego nie robić). Nauczycieli i rodziców powinien zainteresować webinar poświęcony depresji młodzieńczej i jej objawom - nieco innym niż u ludzi dojrzałych.
Dziś, w Światowym Dniu Walki z Depresją, przypominam Wam też o przygotowanych przeze mnie obszernych wykazach wartościowych materiałów na temat depresji u dzieci i młodzieży (dostępnych na tym blogu). Ułatwią Wam one dotarcie do odpowiednich źródeł wiedzy. Oto one:
"Depresja u dzieci i młodzieży. Zapobieganie, rozpoznawanie, pomaganie" (adnotowany wykaz książek i artykułów z czasopism pedagogicznych);
"Depresja u dzieci i młodzieży. Jak rozpoznać? Jak pomagać? Serwisy internetowe, publikacje dostępne online" (wykaz przydatnych serwisów na ten temat oraz publikacji dostępnych w sieci).
A na koniec - ważne i potrzebne wskazówki psycholożki Marty Sak dla wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu kogoś cierpiącego na depresję (dostępne na stronie internetowej PsychoMEDIC.pl): "Jak nie pomagać osobie w depresji? Tego pod żadnym pozorem nie rób! Czego nie mówić osobie w depresji?". Co ważne, dowiemy się nie tylko "czego nie mówić", ale także - co mówić, bo znajdziemy tu przykłady komunikatów wspierających i empatycznych.