Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

21 lutego 2023

Jak pisać i mówić poprawnie? - o poradniach językowych

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ma on za zadanie uświadomić nam wartość języków ojczystych, narodowych i regionalnych, powszechnie używanych i tych ginących; "dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową" - czytamy na stronie Narodowego Centrum Kultury.
Język ojczysty, który znamy przecież od urodzenia, czasami sprawia nam kłopoty. Trzeba coś napisać, powiedzieć, a tu - pojawiają się wątpliwości. Tak czy tak? Postawić przecinek czy nie? Poprawnie czy niepoprawnie? Potrzebujemy porady! Zawsze możemy sięgnąć do słowników, ale nieraz to nie wystarczy - niezbędna jest nam  poradnia. Poradnia językowa oczywiście. Ja przetestowałam trzy takie miejsca w sieci, które pomagają mi rozwiać wątpliwości. Oto one:
Poradnia językowa Uniwersytetu Warszawskiego - porady dotyczące języka zawarte są w dziale "Przeczytaj porady". Bardzo pomocna jest wyszukiwarka (zakładka "Znajdź poradę"). Możemy również sami zadać pytanie za pomocą specjalnego formularza. 
Poradnia językowa Uniwersytetu Śląskiego - odpowiedzi na pytania znajdziemy korzystając z działu  Archiwum i wyszukiwarki. Można wybrać interesujący nas dział. Jeżeli nie znajdziemy w ten sposób satysfakcjonującego nas wyjaśnienia, mamy możliwość zadania pytania, choć na odpowiedź przyjdzie nam trochę poczekać.
Poradnia językowa PWN odpowiada "na pytania dotyczące spraw językowych, a zwłaszcza  poprawności i użycia języka", a najciekawsze pytania i odpowiedzi publikuje na swojej stronie.
Co ciekawe, funkcjonuje również Telefoniczna Poradnia Językowa (to już Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego).
W internetowych poradniach językowych znajdziemy rozwiązanie problemu w każdej z dziedzin, które mogą nam sprawiać trudność: ortografia, interpunkcja, nowe wyrazy, związki frazeologiczne, odmiana wyrazów, wyrazy obce, wymowa, znaczenie i pochodzenie słów oraz - co ważne - grzeczność językowa.
Od czasu do czasu zaglądam też na stronę internetową Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Korzystam z działu Porady językowe, zawierającego opinie i odpowiedzi na pytania nadesłane do Rady. Często wynikają one z tego, że język żyje i zmienia się.
Myślę, że warto korzystać z poradni językowych; to dobre miejsce dla uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich innych użytkowników języka - czyli dla nas wszystkich. Język ojczysty to nasze wspólne dobro. Dbajmy o niego!