Dziś rano usłyszałam w wiadomościach, że właśnie kończy się tegoroczny Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2024" i pomyślałam, że słuchowiska Teatru Polskiego Radia mogą być dobrym pomysłem na długie letnie wieczory lub deszczowe dni. Wakacje to przecież dobry czas również na nadrabianie zaległości kulturalnych. A radiowe słuchowiska teatralne, dostępne w formie podcastów, to okazja do obcowania z dobrą literaturą i dobrym aktorstwem, z klasyką dramatu i z twórczością współczesną. "Teatr dźwiękowy" w programie 1 Polskiego Radia, czyli "Słuchowisko w Jedynce", to cykl prezentujący różne spektakle: utwory pisane z myślą o scenie radiowej oraz adaptacje (dramatu, prozy oraz poezji). Podstawą słuchowisk są wybitne dzieła z kanonu literatury polskiej i światowej, a także scenariusze filmowe, materiały dokumentalno-historyczne, a nawet opracowana literacko korespondencja. W archiwum dostępne są wszystkie dotychczasowe realizacje. Wybór jest ogromny!
Nauczyciele zainteresowani edukacją teatralną dzieci i młodzieży mogą w wakacje uzupełnić swoją wiedzę z tego zakresu, a to dzięki "Podcastowi o teatrze", tworzonemu przez Katarzynę Niedurny i Katarzynę Waligórę - teatrolożki i krytyczki teatralne. Kolejne odcinki (a jest ich już 52) dostępne są w serwisie Youtube. Jak piszą twórczynie podcastu, adresowany jest on do wszystkich, którzy kochają teatr - także tych, którzy swoją przygodę z nim dopiero zaczynają. A więc, kiedy zacznie się nowy rok szkolny, będziecie mogli wykorzystać poszczególne audycje podczas zajęć teatralnych w szkole czy poza lekcjami, no i oczywiście polecić go swoim uczniom. Możemy zatem posłuchać rozmów o pedagogice teatralnej i o teatrze dla przedszkolaka oraz teatrze (dla) młodzieży oraz o tym, jak wybrać dla siebie spektakl i jak go analizować. Rozmów o widzach ("kto i po co chodzi do teatru"), interakcjach między sceną a widownią, codzienności w zawodzie aktora, pracownikach teatru, improwizacji w teatrze, choreografii czy kostiumach teatralnych; o tym, co zrobić, by teatr był dostępny dla wszystkich i - uwaga! - o tym, jak zagrać miłość. A zatem: jest czego słuchać!
Ponieważ zaczęłam ten wpis od festiwalu przypominającego teatralne spektakle radiowe i telewizyjne, na koniec coś o Teatrze Telewizji. Na platformie Vod.tvp.pl/teatr wielbiciele teatru i dobrego aktorstwa mogą obejrzeć przedstawienia dawne, nowsze i najnowsze, pogrupowane tematycznie (m. in. Złota Setka Teatru Telewizji, klasyka polska, klasyka światowa, scena faktu, komedie, dla dzieci i młodzieży). Wśród dostępnych za darmo spektakli na uwagę zasługuje „Kordian” Juliusza Słowackiego (w dziale Polski Romantyzm), jako że zbliża się kolejna edycja Narodowego Czytania, w której będziemy wracać do tego właśnie dramatu. Polecam tę inscenizację zwłaszcza polonistom i bibliotekarzom szkolnym.
Bibliotekarka prezentuje: strony w książkach i czasopismach, strony internetowe, publikacje online - tradycyjne i nowoczesne, wartościowe źródła wiedzy. Ciekawe, przydatne, inspirujące!
Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów...
Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką?
Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.