Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

15 maja 2024

Jak być w bibliotece nie ruszając się z fotela?

Cóż... w dzisiejszych czasach to nie jest niemożliwe ani nawet trudne 😀. Wystarczy smartfon, tablet czy laptop oraz dostęp do internetu - i już możemy przenieść się do bibliotek w różnych zakątkach świata.
Oczywiście nie usłyszymy szelestu kartek, nie poczujemy zapachu starych ksiąg ani nie dotkniemy gładkich stron, ale za to znajdziemy się w miejscach często dla nas nieosiągalnych. Na koniec Tygodnia Bibliotek proponuję Wam więc wirtualne biblioteczne wycieczki.
Na początek możemy prześledzić drogę książki w bibliotece, czyli wszystkie etapy „życia” książki - od jej zakupu aż do momentu, gdy trafia do rąk czytelnika. Zaglądamy więc do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie - przeniesie nas tam film wykonany w technice 360 stopni, zrealizowany przez Telewizję Kortowo. 
A potem ruszamy dalej: dzięki portalowi Wirtualny Kraj znajdziemy się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Najpierw spojrzymy na nią z lotu ptaka, a potem zwiedzimy monumentalny stary gmach (i zajrzymy np. do czytelni rękopisów oraz czytelni starych druków) i nowy, w którym na uwagę zasługuje klinika kwaśnego papieru, gdzie ratuje się stare książki i archiwalia. Pozostając w Krakowie udajmy się jeszcze do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego JPII.
Pozostajemy w Polsce, bo teraz w swoje gościnne progi zaprasza Biblioteka Raczyńskich w Poznaniunajstarsza, do dziś istniejąca publiczna biblioteka w Polsce, ufundowana w 1829 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Możemy też na chwilę zajrzeć do Centralnej Biblioteki Narodowego Banku Polskiego (to chyba jedyna okazja) i do nowych, zmodernizowanych czytelni Biblioteki Narodowej. Z Warszawy udajemy się do Torunia na spacer po Książnicy Kopernikańskiej.
A teraz ruszamy w świat! Na dobry początek - Waszyngton i imponująca Biblioteka Kongresu. Stąd już tylko krok do biblioteki publicznej w Centervill w stanie Waszyngton (zaglądamy do działu dziecięcego).
W kolejnym etapie naszego zwiedzania bibliotek pomocą służyć nam będzie nieoceniony portal Lustro Biblioteki - dzięki niemu zawędrujemy do książnic w Nowej Zelandii (Papanui Library), Kanadzie (Rossland Public Library), Francji (Médiathèque de Gap), Japonii (Town Library), CityLibraries Townsville (Aitkenvale) w Australii. Na koniec wrócimy do kraju, by zakończyć naszą wędrówkę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. To będzie długi wirtualny spacer po bibliotekach z Google Street View.

Udanej podróży!