Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

11 kwietnia 2024

Nie tylko dla polonistów: radiowe rozmowy o kanonie lektur - audycje, których warto posłuchać (i obejrzeć)

Po raz kolejny trwają prace nad podstawą programową do języka polskiego, zmieni się z pewnością również lista lektur. Jest to okazja do zastanowienia się, jaka jest rola kanonu lektur, co powinno się w nim znaleźć, kto powinien decydować o tym, co czytają dzieci i młodzież. Temat jest ważny, budzi emocje, prowokuje do dyskusji - jak zwykle przy tej okazji. 
A ponieważ obchodzimy dzisiaj Dzień Radia, chciałabym Wam polecić dwie interesujące audycje radiowe na ten temat (jedna do wysłuchania, a druga także do obejrzenia) dostępne na portalu Polskiego Radia SA.
Niedawno odbyła się w radiowej Dwójce debata "Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać?". O tym, czym powinien być kanon lektur szkolnych w trzeciej dekadzie XXI wieku dyskutowali: prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Śląskiego), dr Kinga Białek (polonistka, członkini zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej), Katarzyna Włodkowska (polonistka znana w mediach społecznościowych jako Facetka od polaka) i Daniel Zych (nauczyciel języka polskiego w liceum ogólnokształcącym). Mogli się wypowiedzieć również radiosłuchacze. Dyskusję prowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
Z kolei goście lutowej audycji "Historia żywa" Magdy Mikołajczuk w radiowej Jedynce zastanawiali się, do czego potrzebujemy dziś książek i co robić, żeby dzieci chciały czytać. Zwracali uwagę, że w kanonie lektur nie ma literatury powstałej w latach dwutysięcznych ani literatury faktu oraz że brakuje w nim perspektywy kobiet. W audycji udział wzięli: prof. Maria Jolanta Olszewska (literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego), Katarzyna Surmiak-Domańska (autorka książek, reporterka) oraz Radosław Potrac - Nauczyciel Roku 2023, uczący historii w szkole podstawowej, który zwracał uwagę, że spotkanie z książką powinno uczniów uskrzydlać...  W audycji mogliśmy też usłyszeć najbardziej zainteresowanych, czyli dzieci i młodzież. Była mowa również o tym, że wiele książek jest za trudnych, że słownictwo jest niezrozumiałe. To prawda, ale przypomina mi się fragment wpisu w mediach społecznościowych (komentarze do audycji w Programie 2 Polskiego Radia): "Lektura powinna być również intelektualnym wyzwaniem"...