Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

13 listopada 2023

Teatrzyk kamishibai w edukacji globalnej - materiały dla nauczycieli na Tydzień Edukacji Globalnej

Rozpoczyna się Tydzień Edukacji Globalnej. Z tej okazji chciałabym Wam polecić materiały przygotowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła - to bajki kamishibai "uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności". Cztery bajki można obejrzeć w serwisie Youtube. Są to:
  • azjatycka opowieść z literkami w roli głównej (o dostępie do edukacji) pt. „Szkoła Czi-Tam”,
  • afrykańska opowieść „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy - o dostępie do wody,
  • opowieść o lasach i ich wycinaniu z Puszczą Białowieską i Amazońską w tle "Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”, autorstwa Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz, 
  • opowieść o migracjach i uchodźstwie „Żyrafa na rowerze” Rafała Witka z ilustracjami Joanny Rusinek.
Do bajek dołączone są scenariusze zajęć, a to wszystko znajdziecie tutaj - na portalu Edukacja Globalna. Dostępny jest tu również scenariusz zajęć do opowieści o dostępie do żywności „Gadatliwy ptak Narina” Rafała Witka z ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak. Dodatkowo można obejrzeć prezentację Kamila Czepiela pt. Teatrzyk Kamishibai w edukacji globalnej - i dowiedzieć się, jak jak korzystać z teatrzyku oraz poznać jego historię. 
Ciekawe materiały edukacyjne znajdziecie również na portalu TydzieńEdukacji Globalnej (wśród nich do pobrania plakat tegorocznej edycji). 
A ponieważ hasło tej edycji brzmi: "Pokój dla planety. Planeta pokoju", można wykorzystać również materiały, które zaprezentowałam tutaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju.