Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

27 października 2023

Czas na Pozytywną Uwagę!

Już wkrótce, w listopadzie, rusza kolejna (już piąta!) edycja akcji „Pozytywna uwaga”. Nie bez powodu zaczyna się ona w listopadzie, uważanym chyba przez większość z nas za miesiąc smutny i szary. Dzięki niej można tworzyć dobrą atmosferę w klasie i szkole, sprzyjającą i uczniom, i nauczycielom. Akcja, która narodziła się wśród rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Warszawie, a prowadzona jest przez Fundację Pozytywnej Uwagi, ma na celu zachęcenie nauczycieli do „mądrego chwalenia uczniów” - po to, by czuły wsparcie ze strony dorosłych. Bo pozytywna uwaga, docenianie i mądre pochwały pomagają uczniom dostrzec swoje mocne strony, kształtują w dzieciach i młodzieży przekonanie, że są w czymś dobre, a także pozwalają uwierzyć w siebie. Jak przekonują organizatorzy akcji, „dobra uwaga od nauczyciela zostaje z nami na całe życie”.  Ważne jest też, by pokazywać uczniom, że nauka może sprawiać przyjemność, że może być przygodą i odkrywaniem oraz że nie warto bać się nowego i nieznanego, błędów i porażek. 
Wciąż można zgłaszać swoją szkołę, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej akcji. Na stronie tej znajdziecie też wiele przydatnych materiałów dla nauczycieli i dla uczniów do pracy indywidualnej i grupowej na lekcjach (Narzędziownik). Możecie też skorzystać z Bazy pomysłów - tu nauczyciele dzielą się swoimi doświadczeniami z realizacji akcji "Pozytywna Uwaga" w przedszkolach i szkołach.  A do tego "trochę teorii" na temat pozytywnego wzmacniania uczniów (wypowiedzi nauczycieli i psychoterapeutów).
"Nasz ideał to szkoła, gdzie uczniowie i nauczyciele uczą się i mają z tego frajdę” - czytamy na stronie akcji. Czy to nie brzmi zachęcająco?