Dzisiejszy dzień rozpoczęłam od wysłuchania rozmowy niezwykłej. Dedykowany wszystkim rodzicom, opiekunom i wychowawcom kolejny odcinek świetnego podcastu K3 Dariusza Bugalskiego* "Kryzysy psychiczne, część 2" to rozmowa z Małgorzatą Łubą - psycholożką, terapeutką, suicydolożką. Rozmowa o tym, co możemy zrobić jako dorośli towarzyszący młodym ludziom w ich życiowej wędrówce. Do wędrówki wysokogórskiej, do jakiej porównane jest życie, musimy się odpowiednio przygotować - spakować do plecaka wszystko to, co może się przydać w różnych (czasami trudnych) chwilach. Również w życiu warto przygotowywać sobie taki "plan bezpieczeństwa". Małgorzata Łuba podpowiada, jakie są kolejne kroki takiego planu i co powinno się w nim znaleźć. Omawia działania, które możemy zaplanować i przećwiczyć wtedy, kiedy jest lepszy czas - po to, aby móc je wykorzystać wtedy, kiedy nadchodzi kryzys. Aby poradzić sobie z nim, musimy mieć odpowiednie narzędzia - i o takich właśnie narzędziach mówi psycholożka, podając konkretne przykłady. Dowiemy się więc o efekcie nurka, telefonie zaufania, myślach zaradczych, przydatnych aplikacjach czy... plasterku cytryny. Więcej szczegółów nie zdradzę, namawiam Was do wysłuchania całej rozmowy!
Audycja ta nie bez powodu pojawiła się właśnie dziś - 10 września, czyli jutro, obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (w Polsce od 2018 r. organizuje je Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”). Kryzysy psychiczne mogą prowadzić młodych ludzi do myśli i prób samobójczych. Ale nie muszą. Gdy "nadpływają ciemne chmury" (to trafne określenie), można wykorzystać praktyczne rady i wskazówki zawarte w rozmowie, którą dziś Wam polecam.
-----------------------------------------------------
*O autorskim cyklu podcastów K3 przeczytacie więcej w lipcowym wpisie na blogu.
Bibliotekarka prezentuje: strony w książkach i czasopismach, strony internetowe, publikacje online - tradycyjne i nowoczesne, wartościowe źródła wiedzy. Ciekawe, przydatne, inspirujące!
Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów...
Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką?
Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj adnotowane wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.