Dla nauczycieli, studentów, rodziców i opiekunów... Szukasz inspiracji do zajęć z dziećmi? Pragniesz wzbogacić swój warsztat pracy lub rozwiązać problem? Piszesz pracę magisterską lub licencjacką? Jeżeli szukasz odpowiedniej literatury na interesujący Cię temat, to DOBRE STRONY są dla Ciebie. Znajdziesz tutaj wykazy książek i artykułów w czasopismach, publikacji online oraz stron internetowych z zakresu pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych.

21 listopada 2022

O życzliwości raz jeszcze... bo "Życzliwość ma moc!"

Zbierając materiały edukacyjne dla nauczycieli do wykazu na Dzień Życzliwości, który opublikowałam na blogu kilka dni temu, znalazłam w sieci kilka ciekawych i skłaniających do refleksji artykułów o znaczeniu życzliwości w naszym życiu. Chciałabym się nimi podzielić z Wami dzisiaj, w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, który w tym roku obchodzimy pod hasłem Życzliwość ma moc! O tej właśnie mocy możemy w nich przeczytać. Oto one: 
Artykuły na portalu Natuli-dzieci są ważne, adresowane do rodziców i wychowawców: „Świat potrzebuje życzliwości. Jak pozostać życzliwym w trudnym świecie i jak nauczyć tego swoje dziecko” - tekst Natalii Fedan o tym, że życzliwość może chronić nas przed stresem, że nie jest ona tym samym, co zadowalanie innych czy niestawianie granic oraz o tym, jak jej nauczyć dzieci. „"Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości". Bądź życzliwy i naucz życzliwości swoje dzieci to z kolei artykuł Anety Zychmy o byciu życzliwym wobec siebie i innych, o kształtowaniu przyjaznego usposobienia u dzieci oraz takich  zabawach z małym dziećmi, które wzmacniają życzliwość w rodzicach i w dzieciach, a także budują bezpieczną więź między nimi.
Artykuły na portalu Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS: „Dziecko życzliwe, to dziecko szczęśliwe” to artykuł Aleksandry Pateli o pozytywnych stronach życzliwości, jej związkach z poczuciem szczęścia oraz o uczeniu dzieci życzliwości, empatii i współczucia. Natomiast Anna Cwojdzińska w artykule „Dobro tkwi w szczegółach – psychologiczna siła życzliwości” przekonuje, że celowe życzliwe działanie na rzecz innych i zauważanie życzliwości innych osób ma pozytywny wpływ na poziom zdrowia psychicznego.
Życzę Wam dobrej lektury i mocy, jaką daje życzliwość - Wasza i otaczających Was ludzi.